logo
D.A.V. Centenary Public School
D-Block, Chander Nagar, Ghaziabad - 201001
Latest News  
 
InterHouse  

 

RESULT OF INTER HOUSE  COMPETITIONS HELD IN 2017 -18

 

  1. CHESS COMPETITION (SENIOR GROUP) 25TH APRIL 2017

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

 

 

 

SHIVALIK

 

SACHIT GULATI

MR. PRADEEP GULATI

XI B

 

 

 

I

SURBHI SOUMYA

MR. S.N. JHA

X C

JATIN VERMA

MR. SANJAY KUMAR VERMA

XI B

MAYANK GOEL

MR. ANOJ GOEL

X-B

 

 

 

ARAVALI

 

AYUSH DATTA

MR. GANESH

X C

 

 

 

II

KAVITA JAINWAL

MR. SUDHIR JAINWAL  

XI A

PRATEEK GUPTA

JYOTI GUPTA

XI B

ABHINAV JAIN

MR. KAMAL JAIN

X A

 

 

 

 

NILGIRI

 

KARTIK SINGH

MR. ANAND SINGH

XII B

 

 

 

 

III

PRIYANSHI MALHOTRA

MR. DEEPAK MALHOTRA

XI A

GAUTAM

MR. TRILOK SINGH

X B

TUSHAR BERRY

MR. RAVI BERRY

X-B

 

 

                                                                                                                                                                                                            

  1. CHESS COMPETITION (JUNIOR GROUP) 26TH APRIL 2017-18

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

 

 

 

VINDHYANCHAL

 

ANIMESH DATTA JAISWAL

MR. GANESH DATTA JAISWAL

VII A

 

 

 

I

ISHITA SINGH

MR. BRIJ BHUSHAN SINGH

VI B

SAHIL VERMA

MR. ROOP VERMA

VIII B

S.SAI PRASHANTH  

MR. R. SURESH

VII A

 

 

 

ARAVALI

 

SHARON MASSEY

MR. MORRISS MASSEY

VIII A

 

 

 

II

LAXMI JINDAL

MR. PADAM KUMAR

VII A

VISHAL PUNDIR

MR. R.B. SINGH

VIII B

POORAB VERMA

MR. MANOJ K. VERMA

VIII C

 

 

 

 

SATPURA

 

ISHITA

MR. RAJEEV JANDWANI

VII A

 

 

 

 

III

SHLOK PATHAK

MR. NAVAL KISHOR PATHAK  

VII A

ADITYA

MR. RAVI KUMAR

VI C

DAKSH

MR. VIPUL JAIN

VIII C

 

 

LANDSCAPE MAKING COMPETITION (SENIOR GROUP) 26TH APRIL 2017

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

SHIVALIK

MOKSHI CHOPRA

MR. PAWAN CHOPRA

X B

 

I

SATPURA

SUCHETA

MR. PAPPU SINGH

XI B

II

NILGIRI

KRITIGYA SOBTI

MR. ANUJ SOBTI

XIII B

 

III

HIMALAYA

SRISHTI ARYA

MR. RIGVENDERA KUMAR 

XI A

CONSOLATION

 

 

 

PORTRAIT COMPETITION (SENIOR GROUP) 04TH MAY 2017

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

SHIVALIK

MOKSHI CHOPRA

MR. PAWAN CHOPRA

X B

 

I

SATPURA

SUCHETA

MR. PAPPU SINGH

XI B

II

NILGIRI

AKANSHA TYAGI

MR. HIMANSHU TYAGI 

X C

III

HIMALAYA

RAHUL JAMNAL

MR. DEVENDER SINGH  

XII B

CONSOLATION

 

 

POPUP CARD  DESIGNING  05TH MAY 2017-18

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

 

POSITION

 

NILGIRI

VRINDA  MATA  

MR. HARISH MATA  

VIII C

I

VINDHYANCHAL

DRISHTY RUSTAGI

MR. GAURAV RUSTAGI  

VI B

II

SHIVALIK

NISHITA  URPETI  

MR. TRILOCHAN URPETI  

VII A

III

 

 

 

 

RESULT OF POSTER MAKING COMPETITION 11TH JULY 2016

 

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

 

NILGIRI

SRISHTI KAPPOR

 

 

JHALAK SINGH

MR. DEEPAK KAPOOR

 

MR. ANIL KUMAR

VIII B

 

 

VIIIC

 

 

I

 

 

ARAVALI

DRISHTY JINDAL

 

BHUMIKA RAWAT

MR. V.P. JINDAL

 

MR. ANIL KUMAR RAWAT

VIII B

 

VIIB

 

I

 

 

ARAVALI

SHIVANGI KUMARI

 

KAJAL SINGHAL

MR. SUJEET KUMAR

MR. RISHIKANT SINGH

VIIA

 

 

VII A

 

II

 

 

VINDHYANCHAL

SHRISHTI SINGH

 

NANDINI SHARMA

MR. JAGDANBA

 

MR. RAJIV KR.

 

VIIA

 

VIIA

 

 

III

 

 

NILGIRI

VIRINDA MATTA

 

 

SHIVAKSHI VERMA

MR. HARISH MATTA

 

MR. MANISH K. VERMA

VIIA

 

 

 

VIIA

 

 

CONSOLATION

 

 

RESULT OF JUTE BAG MAKING COMPETITION 16TH JULY 2016

 

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

SATPURA

SUCHETA

MR. P.S RAJPUT

X-B

I

ARAVALI

POORVA

MR. SHYAM

X-B

 

II

NILGIRI

GARIMA SINGH

MR. SHIV NIKET SINGH

X-C

III

HIMALAYA

RUDRANSH

MR. RAJ KUMAR

IX-C

IV

ARAVALI

AAKANSHA

 MR. RAJEEV SAXENA

X-C

CONSOLATION

 

 

 PAPER BAG MAKING COMPETITION   15TH JULY 2016

CLASS-VI

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

SHIVALIK

NISHITA UPRETI

MR. TRILOCHAN UPRETI

VI-A

I

HIMALAYA

SAKSHAM GOYAL

 MR. ATUL GOYAL

VI-B

II

SATPURA

ISHITA

MR. RAJEEV JANDWANI

VI-A

III

ARAVALI

LAXMI JINDAL

MR. PADAM KUMAR

VI-A

CONSOLATION

 

 

CLASS-VII

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

NILGIRI

VRINDA MATTA

MR. HARISH MATTA

VII-A

            I

SATPURA

MEGHA

MR. YASH PAL SINGH

VII-A

 

II

ARAVALLI

KAJAL SINGHAL

MR. RISHIKANT SINGH

VII-A

 

III

NILGIRI

DIVYA KANT

MR. VIMAL KANT

VII-A

CONSOLATION

 

 

CLASS-VIII

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

VINDHYANCHAL

AARUSHI AGG.

MR. ANIL AGG.

VIII-B

I

SATPURA

KHUSHI KANT

MR. VIMAL KANT

VIII-A

II

HIMALAYA

ADITI TYAGI

MR.  ADITIYA

VIII-D

III

ARAVALLI

BHUMKIA RAWAT

MR. ANIL KUMAR RAWAT

VIII-B

CONSOLATION

 
        CLASS-VI-VIII
           
S.NO.  POSITION  HOUSE NAME  F.NAME CLASS
           
1 1st  ARAVALI ABHINAV JAIN MR. KAMAL JAIN IX-A
2     ANSHUMAN DHIMAN MR. ANIL KUMAR X-A
3     AYUSH DUTTA JAISWAL  MR. GANESH DUTTA IX-C
4     PRATEEK GUPTA MR. JYOTI GUPTA X-C
           
1 2nd SATPURA PARTH MR. SANJEEV MANKAD X-C
2     RITIK BHARDWAJ MR. PAWAN BHARDWAJ X-A
3     SARTHAK MR. ALOK ARORA IX-C
4     VAIBHAV SINGHAL MR. ASHOK SINGHAL IX-A
           
1 3rd VINDHYACHAL SNEHA TRIPATHI MR. RAJENDRA TRIPATHI XII-A
2     HIMANSHU KINGER MR. SANJAY KINGER X-B
3     SIDDARTH  MR. RAJ KR. SHARMA X-A
4     SAGAR MR. RAJIV GUPTA XII-C

 

RESULT OF CHESS COMPETITION (SENIOR GROUP)

30TH APRIL 2016-17

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

 

 

 

ARAVALI

 

ABHINAV JAIN

 

MR. KAMAL JAIN

 

IX-A

 

 

 

 

I

ANSHUMAN DHIMAN

 

MR. ANIL KUMAR

 

X-A

 

AYUSH DUTTA JAISWAL

 

MR. GANESH DUTTA

 

IX-C

 

PRATEEK GUPTA

 

MR. JYOTI GUPTA

 

X-C

 

 

 

 

SATPURA

 

PARTH

 

MR. SANJEEV MANKAD

X-C

 

 

 

 

II

RITIK BHARDWAJ

 

MR. PAWAN BHARDWAJ

X-A

 

SARTHAK

 

MR. ALOK ARORA

 

IX-C

 

 

VAIBHAV SINGHAL

 

MR. ASHOK SINGHAL

 

IX-A

 

 

 

 

 

VINDHYACHAL

 

SNEHA TRIPATHI

 

MR. RAJENDRA TRIPATHI

XII-A

 

 

 

 

 

III

HIMANSHU KINGER

 

 

MR. SANJAY KINGER

 

X-B

SIDDARTH

 

 

 

MR. RAJ KR. SHARMA

 

 

X-A

 

SAGAR

MR. RAJIV GUPTA

 

XII-C

 

 

 

CHESS COMPETITION (JUNIOR GROUP)  MAY 2016-17

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

 

 

 

VIDHAYANCHAL

ATUL

MR. DALIP KR. SINGH

VII-B

 

 

 

 

I

AYUSH

MR. AMIT MITTAL

VII-A

SAHIL

MR. RUPENDER VERMA

VII-A

 

 

 

HIMALAYA

DHRUV RAGHAV

MR.DS RAGHAV

VII-A

 

 

 

II

VISLESH GARG

RAJ KUMAR GARG 

VII-A

KAIVALYA RAKESH JOGLEKAR

RAKESH CHANDRAKANT JOGLEKAR  

VI-A

SHOURYA PUROHIT 

SHRI KANT PUROHIT  

VIII-B

SATPURA

UJJWAL SINGHAL

MR. AMIT GUPTA

VIII-B

 

 

 

 

III

PUNEET YADAV

MR. RAJENDER KUMAR

VIII-B

UJJWAL SINGHAL  

MR. AMIT GUPTA  

VIII-B

SHLOK PATHAK  

NAVAL KISHOR PATHAK  

 

VI-A

 

 

RESULT OF LANDSCAPE PAINTING  3RD MAY 2016-17

 

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

SATPURA

SUCHETA RAJPUT

MR. PAPPU SINGH

X-B

 

I

NILGIRI

AKANKSHA TYAGI

MR. HIMANSHU TYAGI

IX-C

II

SATPURA

VIKAS PRAJAPATI

MR. HARBANS LAL

XII-C

III

 

 

RESULT OF JEWELLARY MAKING MAY-2016-17

CLASS-VI

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

 

HIMALAYA

PRIYANSHI

 

GOPI GHARTI 

 

VI-C

 

 

I

 

 

AKARSHI SHARMA

RAJESH KUMAR SHARMA

VI-C

 

NILGIRI

SRISHTI RAGHAV

 

 

MR. RAVI KUMAR

 

VI-B

 

II

 

 

 

CLASS-VII

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

ARAVALLI

KAJAL SINGH

 

MR. RISHIKANT SINGH

VII-A

 

 

 

I

 

HIMANSHI ARORA

MR. MOHIT ARORA

VII-A

VIDHYACHAL

MEHAK GARG

MR. HARDEEP GARG

VII-B

II

 

 

CLASS-VIII

HOUSE

NAME OF THE STUDENT

FATHER’S NAME

CLASS

POSITION

 

SHIVALIK

SAMPURNA MALIK

MR. VIKAS MALIK

VIII-A

I

 

 

VIDHYACHAL

DIYA

 

MR. KARUNESH MITTAL

VIII-C

 

 

II

JHALAK

MR. SANJEEV GUPTA

 

VIII-D

 

 

 

 

 

INTER HOUSE COMPETITION RESULT  FEB 2016

MINI MARATHON

Junior Boys

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Garvit

 

VIII C

 I Nigiri House

Ayush

Mr Amit Mittal

VI A

 II Shivalik house

Aman

Mr Rampal  Bhatt

VII A

III Vindhyachal House

 

 

 

 

 

 

 

Junior Girls

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Neha

 

 

I Nigiri House

Yasha

Mr  Amit prakash

VII C

 II Shivalik house

Mehak

Mr. Hardeep Garg

VI B

III Vindhyachal House

Saloni kumar

Mr surender kumar

VI B

 Consolation : Vindhyachal House

 

Senior Boys

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Hritik

 

XII B

 

Jaideep

Mr. Buta singh

X C

II Himalaya House

Raju

Mr. Satyadev

 IX A

III Nilgiri House

 

Senior Girls

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Chelsi

Mr O.P choudhary

X c

Shivalik House

Neelu

 

XI A

Nilgiri House

Vidhika

Mr. C.P Arora

X B

Nilgiri House

INTER HOUSE COMPETITION RESULT NOVEMBER 2015

Diya Decoration  

 

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Akansha Das

Mr. Sapan Das

VI A

I Satpura House

Ruchika Pandey

Mr. Sunil Pandey

VI A

I Satpura House

Prerna

Mr. R.D. Sati

VI A

II Nilgiri  House

Vrinda  Matta

Mr. Harish Matta

VI A

II Nilgiri House

Sristhi

Mr. Jagdamba  Singh

VIA

III Vindhyachal  House

Nandini

Mr Rajeev kumar Sharma

VI A

III Vindhyachal  House

Aditya

Mr . Guruprasad das

VI B

III Aravali House

Anant Kumar singh

Mr. Awadesh Kumar singh

VI B

III Aravali House

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rangoli

 

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Tanvi Mehra

Mr. Rohit mehra

X B

I Himalaya House

Shubhika

Mr. C.P. Tiwari

XC

I Himalaya House

Kundan

Mr. Vinod Kumar

IX A

I Himalaya House

Vaibhav

Mr. R.k. Sharma

IX C

I Himalaya House

 

 

 

 

 

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Vaibhavi

Mr. D.S Mogha

XC

II Vindhyachal  House

Shagun

Mr. vikas singhal

XC

II Vindhyachal  House

Bharat

Mr. Ginish Tehri

X B

II Vindhyachal  House

Shruti

Mr Deepak Sharma

X A

II Vindhyachal  House

 

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Aastha Jindal

Mr. V.p. Jindal

XB

III  Satpura House

Aastha Singhal

Mr. Vivek Singhal

XB

III  Satpura House

Poorvi chopra

Mr. Rajeev Chopra

X C

III  Satpura House

Sucheta

Mr. P.S. Rajput

IX B

III  Satpura House

 

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Anshuman  Dhiman

Mr. Anil Kumar Dhiman

XB

Consolation prize – Aravali house

Hanshika sandal

Mr. M.G. Sandal

XB

Aravali house

Nupur  Jha

Mr. Vijay Jha

X C

Aravali house

Kavita  Jaiswal

Mr. Sudhir Jaiswal

IX B

Aravali house

 

 

 

Rangoli

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Aakansha

Mr. H. Tyagi

VIII C

 I Nilgiri House

Jai

Mr. D. Sharma

VIII C

 I Nilgiri House

Vardan

Mr. Pankaj kumar  

VIII C

 I Nilgiri House

Khushi sony

Mr Pradeep soni

VIII C

 I Nilgiri House

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Mannat  Bhatia

Mr. Vishal Bhatia

VIIC

II Himalaya House

Nikita Joshi

Mr. C.P Joshi

VII C

II Himalaya House

Nikhil  Sharma

Mr . Satender  sharma

VIII B

II Himalaya House

Akram  Ali

Mr. Imran Ali

VIII B

II Himalaya House

 

 

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Poorvi Jain

Mr. Harit Jain

VIII C

III  Aravali house

Shubra  Arora

Mr. Rakesh Kumar Arora

VIII C

III  Aravali house

Saloni  Bengani

Mr. Anand  Bengani

VII B

III  Aravali house

Bhumika Rawat

Mr. Anil kumar Rawat

VII B

III  Aravali house

 

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Sarthak 

Mr. Sunil Jain

VIII A

CONSOLATION Vindhyachal House

Jhalak Gupta

Mr Sanjeev Gupta

VII B

Vindhyachal House

Jiya Mehta

Mr. Parveen mehta

VII B

Vindhyachal House

Diya Mittal

Mr. Karnesh Mittal

VII C

Vindhyachal House

 

 

Name of the Student

Father' s Name

Class / sec

Result

Jiya

Mr Rajesh  Choraria

VII c

III  Aravali house

Kashish 

Mr. sanjay kinger

VII B

III  Aravali house

Mahi

Mr. A.K. Mishra

VIII C

III  Aravali house

Surbhi

Mr. S.N. Jha

VIII A  

III  Aravali house

 

Inter House  Competition – AUGUST  2015

17 August 2015 (MONDAY ) – Semi Classical Solo Dance

Name of students

Father’s Name

House

Class

Shivakshi Laroiya

Mr. Manish Kumar Laroiya

I        Nilgiri House

VI A

Soumya   Sharma

Mr. Ritendera Kumar

II       Nilgiri House

VI A

Asmita  Thakur

Mr. Amit Thakur

III     Vindhyachal House

VII A

 

17 August 2015 (MONDAY)  – Portrait Making

Name of students

Father’s Name

House

Class

Vikas Prajapati

Mr. Harbans lal

  I       Satpura House       

XI C

Swati  saklani

Mr. Om Prakash Saklani

  II    Aravalli House        

XII C

Sucheta Rajput

Mr. P.S Rajput

 III     Satpura House        

IX B

Shreya singh

Mr. Jagdamba Singh

Nilgiri House   consolation

X B

 

18 August - (Poem Writing)

VI  Class  Group

Name of students

Father’s Name

House

Class

Kajal

Mr. Rishikant Singh

Aravalli House

VI A  I position

Ayush

Mr. Sanjay Singhal

Aravalli House

VI A

Himangi

Mr. Ishwar

Nilgiri House

VI B   II Position

Lipika

MR. Rajender

Nilgiri House

VI B

Ayushi

Mr. R.S. Bhandari

Nilgiri House

VII C  III Position

Jhalak

Mr. Anil Kumar

Nilgiri House

 

                                                   VII Class group

Name of students

Father’s Name

House

Class

Drishty  Jindal

Mr Ved Prakash Jindal  

Satpura House

VII C  I position

Sonam

Mr. Jagroop singh

Satpura House

VII A

Jyoti   Malhotra

Mr.Vishal Malhotra

Himalaya House

VII A II Position

Rohan  Ahuja

Mr. Pankaj Ahuja

Himalaya House

VII A

Aarushi aggarwal

Mr. Anil Aggarwal

Vindhyachal  House

VII B III Position

Jhalak

Mr. Sanjeev

Vindhyachal  House

VII B

                                                          VIII Class Group

Name of students

Father’s Name

House

Class

Akansha

Mr Himanshu Tyagi

Nilgiri House

VIII C    I POSITION

Jay

Mr. Dinesh Sharma

Nilgiri House

VIII C

Anubhuti

Mr. Kuldeep Sharma

Shivalik House

VIII B    II POSITION

Mokshi

Mr. Pawan Chopra

Shivalik House

VIII B

Anisha

Mr. Rajesh Kumar

Satpura House

VIII B    III Position

Vidhi Lodhi

Mr. Govardhan Lodhi

Satpura House

VIII B

 

Power Point Competition

Name

Class

House

Position

Ayush Sati

X

Shivalik

I

Harsh

X

Shivalik

I

Aman Srivastava

XII

Satpura

II

Kashish Jain

XII

Satpura

II

Harsh Yadav

XII

Vindhayachal

III

Yashraj Singh

XII

Vindhayachal

III

 

27 August  Shlok Recitation competition

 

Nilgiri House

 

 I POSITION

S.No.

NAME

FATHER’S NAME

CLASS

1

Khushi Saxena

Mr. Sanjay Saxena

VIII A

2

Simar Kalra

Mr. Amit Kalra

VIII C

3

Manav Gupta

Mr. Sanjay Gupta

XB

4

Somya  sharma

Mr. R.K. Sharma

VI B

5

Himangi Dayal

Mr. Ishwar Dayal

VI B

6

Aditi Verma

Mr. Pramod  Gupta

VI A

 

 

 

Himalaya House

 

 III POSITION

S.No.

NAME

FATHER’S NAME

CLASS

1

Tanvi Mehra

Mr. Rohit Mehra

X B

2

Gauri Dhyani

Mr. DEVENDER DHYANI

VI B

3

Divyanshi

Mr. RIGVENDRA ARYA  

VI B

4

Sakshi

Mr. S.P. CHAMOLI

VII A

5

Shreya

Mr  Sunil Kumar

VIII C

6

Yashasvi

Mr. Jitender Kumar

VII C

 

31 August ( Monday) - Math-O-Craft

 

 

S.No.

NAME

FATHER’S NAME

CLASS

 

1.

Vrinda  Matta

Mr Harish Matta

VI A        Nilgiri

I

 

Divya

Mr  Kunal Kant

VI A

 

2

Sarthak Jain

Mr sunil Jain

VIII A  Vindhyachal 

II

 

Harshit Kumar

Mr. Hari Chand

VIII A

 

3.

Bhumika

Mr Anil Kumar Rawat

VII B     Aravalli

III

 

Saloni

Mr Anand kumar

VII B 

 

4.

Kajal Singh

Mr Rishi Kant  Singh

VI A     Aravalli

III

 

Himanshi Arora

Mr mohit Arora

VI A      

 

5.

Pragya  Gupta

Mr Vishnu Gupta

VII C    Satpura House 

Consolation

 

Reva Tandon

Mr Ritesh Tandon

VII C 

 

 

Inter House  Competitions – JULY 2015

QUIZ- Maths, Science and Computer Science(SENIOR) – 9 July

I  Position

Name of students

Father’s Name

House

Class

 Sarita kumari

Mr Vinod Pandit

Aravalli House

XI B

Yajur Dhawan

Mr. Jitendera Dhawan

Aravalli House

XI A

 Somya Sharma

 Mr. Sarvesh Sharma

Aravalli House

XII A

 Arindam sinha

 MR. Arvind sinha

Aravalli House

X C

II  Position

Name of students

Father’s Name

House

Class

Nikhil jha

Mr A.K. JHA

Himalaya House

XI A

Bhumika

Mr. R.B SINGH

Himalaya House

XI A

Simran kapoor

Mr. sanjay kapoor

Himalaya House

XI A

Pankaj Thakhur

MR . Dalvir singh Thakur

Himalaya House

XII A

III Position

Name of students

Father’s Name

House

Class

Shubham Jha

Mr. Indramani jha

Shivalik house

XII A

Prateek sharma

Mr. Yogendera Sharma

Shivalik house

XII A

Ayush Sati

MR. D.P. SATI

Shivalik house

X C

 Harshit Gupta

Mr. Deepak  Gupta

Shivalik house

XA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AVISHKAR QUIZ - Maths, science and Computer science (9 July)

Name of students

Father’s Name

House

Class

I position

Aditya singh

Mr.Amitabh singh

Aravalli House

VIII B   

Mridul  kapoor

Mr. Dheerender kapoor

Aravalli House

VIII B   

Ayush Data Jaiswal

Mr.Ganesh Datta Jaiswal

Aravalli House

VIII C   

Drishty Jindal

Mr. V.P jindal

Aravalli House

VII C   

II Position

Name of students

Father’s Name

House

Class

Tanishq Tiwari

Lalit Tiwari

Satpura House

VIII A  

Sarthak  Arora

Alok arora

Satpura House

VIII C

Ujjwal singh

Amit gupta

Satpura House

VII B

Swarnima shukla

Rakesh shukla

Satpura House

VII B

III Position

Name of students

Father’s Name

House

Class

Piyush Bothra

C.D bothra

Shivalik House

VIII C   

Vaibhav pandey

Anil kr pandey

Shivalik House

VIII B

Shubham dwivedi

Sushil kumar dwivedi

Shivalik House

VII A

Kalika bhardwaj

Deepak Sharma

Shivalik House

VI A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Results of  INTER HOUSE Competitions held in April-May 2015

ENGLISH EXTEMPORE (2 MAY 2015)

Name of students

Father’s Name

House

Class

  1.  Srishti singh

Mr. Jagdamba  singh

Vindhyachal

VI A

   2. Naman Snghal

Mr. Vivek Kumar singhal

Himalaya

VI B

3.  Gauri Dhyani

Mr. Devender Dutt Dhyani

Himalaya

VI B

Consolation

 

 

 

 Ayush singhal

Mr. Sanjay Singhal

Aravali

VI A

Surbhi  Sachdeva

Mr. Gajendra sachdeva

Shivalik

VI B

Simran

Mr. Ashok Kumar chauhan

Aravali

VI B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENGLISH QUIZ ( SENIOR)

Name of students

Father’s Name

House

Class

 

                                         FIRST   - VINDHYACHAL  HOUSE

Mayank Negi 

Mr. Dinesh Negi

Vindhyachal

XI B

 

Shikhar Goel

Mr. S.R. Goel

Vindhyachal

XI A

 

Yashraj Bisht

Mr. Mahavir singh

Vindhyachal

X C

 

 Apoorv singh

Mr. Amitabh singh

Vindhyachal

XII A

 

                                        SECOND – SATPURA HOUSE

Chanakya lahiri

Mr. Ronjon Lahiri

Satpura

XI A

 

Aastha Jindal

Mr. V.P. Jindal

Satpura

X A

 

Namrata  seth

Mr. Sudhinder seth

Satpura

IX A

 

Arti  Kumar

Mr. Sunil Kumar

Satpura

IX A

 

                                        THIRD  - HIMALAYA HOUSE

Aryan Maity

Mr. Basu Dev

Himalaya

IX C

 

Abhishek Pandey

Mr. K.D. Pandey 

Himalaya

X

 

Bhargavi Puri

Mr. Lalit Puri

Himalaya

XII B

 

Kavita Bisht

Mr. M. S. Bisht

Himalaya

XII A

 

 

ENGLISH QUIZ ( Junior )

Name of students

Father’s Name

House

Class

 

FIRST- ARAVALLI HOUSE

Drishty Jindal

Mr. Ved prakash  Jindal

Aravali

VII C

 

Aditya singh

Mr. Amitabh Singh

Aravali

VIII B

 

Ayush Datta

Mr. Ganesh Datta

Aravali

VIII C

 

Poorab verma

Mr. Manoj verma

Aravali

VI A

 

                                                                       SECOND – HIMALAYA HOUSE

 

Satvik jain

 Mr. Hemant Jain

Himalaya

VIII  A

 

Abhishek soni

Mr. Madan soni

Himalaya

VIII B

 

Shourya

Mr. srikant purohit

Himalaya

VII B

 

Ritik

Mr. S.k. Gupta

Himalaya

VIII A

 

                                                                        THIRD  – SATPURA  HOUSE

Ujjwal

Mr. Amit Gupta

Satpura

VII A

 

Rashi

 Mr. Dinesh

Satpura

VII B

 

Avya sharma

Mr. suresh Sharma

 Satpura

VIII A

 

Sarthak Arora

Mr. Alok Arora

Satpura

VIII  C

 

 

CARD  MAKING COMPETITION

Name of students

Father’s Name

House

Class

Poorvi jain

Mr Harit Jain

Aravalli House

VIII C

Aakansha

Mr Himanshu Tyagi

Nilgiri House

VIII C

Drishty Jindal

Mr Ved Prakash Jindal

Aravalli House

VIII C

Bhavya Sharma

Mr A.k. Sharma

Shivalik House

VIII C

Consolation

 

 

 

Khusi Soni

Mr pradeep soni

Nilgiri House

VIII C

 

 

 

 

 

TATTOO MAKING COMPETITION  

Name of students

Father’s Name

House

Class

 

Vaishnavi Dhyani

Mr. Devendera Dutt Dhyani

Himalaya House

XI A

FIRST

Tanya

Mr. K.S. kashyap

Himalaya House

XI C

 

 

 

 

 

 

Rishika

Mr. Narendera

Vindhyachal

X A

Second

Shruti

Mr. Deepak Sharma

 

X A

 

Neelu

Mr. V.P. singh

Nilgiri

XI B

Third

Radhika singh

Mr. Anil verma

Nilgiri

XI- B

 

Consolation

 

 

 

 

Aakash

Mr. Inder singh

Shivalik

XI- B

 

Luv

Mr. Sanjay Khanna

Shivalik

XI- B

 

 

POSTER MAKING COMPETITION

Name of students

Father’s Name

House

Class

 

  First -Satpura  

Vikas Prajapati

Mr Harbans lal

Satpura

XI c

 

Raveena Choudhary

Mr. kuldeep choudhary

Satpura

X B

 

Neelu

Mr. V.P singh

Nilgiri

 XI B

second

Radhika

Mr. Anil verma

Nilgiri

XI- B

second

 

 

 

 

 

Tanya

Mr. K.S. kashyap

Himalaya House

XI C

Third

Rahul jamnal

Mr. Devendera singh

Himalaya House

 X  A

 

Sucheta 

Mr. Pappu  singh

Satpura

I X – B

Third

Sakshi Pandey

Mr. sunil Pandey

Satpura

 

 

Consolation

 

 

 

 

Shruti singh

Mr. Jagdamba singh

Shivalik House

IX – C

 

Bhavna yadav

Mr. C.D. Yadav

Shivalik House

IX- B

 

Shalini mamgain

Mr.  Durga prasonal

Vindhyachal

XI- B

 

Bhasika

Mr. Anand Prakash

Vindhyachal

XI- B

 

 

DEVOTIONAL SONG (SOLO) COMPETITION

Name of students

Father’s Name

House

Class

 

                                                                             FIRST

  1. Kajal Singhal

Mr.  Sameer singhal

Satpura House

XI C

 

2. Manav gupta

Mr. sanjay Gupta

Nilgiri House

X B

 

                                                                             SECOND

Vaishnavi Dhyani

Mr. Devender Dutt Dhyani

Himalya House

 XI A

 

                                                                             THIRD

Amrita sodhi

Mr. Harcharan singh sodhi

Shivalik House

XII  B

 

Consolation

 

 

 

 

Muskan Sharma

 Dr A. kant Sharma

Himalaya House

XI C

 

Aditya Maheshwari

Mr. Anurag

Nilgiri House

 XI c

 

 

Chess Competition (Senior Group )

Name of students

Father’s Name

House

Class

 

                                                                             FIRST- SATPURA HOUSE

Ritik Bhardwaj

Mr pawan Bhardwaj

Satpura

IX – A

 

Parth Mankad

Mr. sanjeev mankad

Satpura

IX- C

 

Ronit Mehra

 

Satpura

 

 

Harshit Gulati

Mr Pradeep gulati

Satpura

XII – B

 

 

 

 

 

 

                                                                           SECOND  - VINDHYACHAL  HOUSE

Sneha Tripathi

Mr Rajendera Tripathi

Vindhyachal

XI- A

 

Sagar Gupta

Mr Rajiv Gupta

Vindhyachal

XI- B

 

Himanshu Kinger

Mr. Sanjay Kinger

Vindhyachal

IX- B

 

Kartik Sharma

Mr. Manish Sharma

Vindhyachal

IX- A

 

                                                                          Best players

Ritik Bhardwaj

Mr Pawan Bhardwaj

Satpura

IX – A

 

Parth Mankad

Mr. Sanjeev Mankad

Satpura

IX- C

 

Harshit Gulati

Mr Pradeep gulati

Satpura

XII – B

 

Sachit Gultai

Mr P. Gulati

Shivalik

 

 

 

Chess Competition  (Junior Group )

Name of students

Father’s Name

House

Class

 

                                                                             FIRST-  ARAVALI  HOUSE

Jigyansh  Kumar

Mr . NareshKumar

Aravali House

VIII- B

 

Abhinav  Jain

Mr. Kamal Jain

Aravali House

VIII- A

 

Yashavi Joshi

Mr. Avinash Joshi

Aravali House

VIII- A

 

Sharon

Mr Morrice Massie

Aravali House

 

 

 

 

 

 

 

                                                                           SECOND  -   HIMALAYA HOUSE

Ritik Gupta

Mr. S.K. Gupta

Himalaya House

VIII- A

 

Satvik Jain

Mr. Hemant Jain

Himalaya House

VIII- A

 

Dhruv raghav

Mr D.S Raghav

Himalaya House

VI A

 

Vishesh

Mr Raj Kumar Garg

Himalaya House

VI A

 

                                                                          Best players

Sharon

Mr Morrice Massie

Aravali house

 

 

Mayank 

Mr Manoj Goel

Shivalik House

VIII B

 

Dhruv

Mr D.S raghav

Himalaya house

VI A

 

 

 

Power  Point  Presentation  Competition

Name of students

Father’s Name

House

Class

 

                                                                     FIRST NILGIRI HOUSE

1.Rahul sood

Mr. Gurmeet sood

Nilgiri House

VII A

 

2. Naman   Jaggi

Mr. Vivek Jaggi

Nilgiri House

VII A

 

                                                                      SECOND – SHIVALIK HOUSE

  1. Nipun Rustogi

Mr. Gauran Rustogi

Shivalik House

VII B

 

    2. Udit sood

Mr. Dinesh Sharma

Shivalik House

VII B

 

                                                                    THIRD -  Satpura house

1.Swarnima

Mr Rakesh Sharma

Satpura House

VII C

 

2.Rashi

Mr. Dinesh Sharma

Satpura house

VII C

 

 

 

MONTH - OCTOBER 2014

DIYA MAKING (Class VI)

Position

Name

Class

House

I

Jhalak

Bhumika Maurya

VI

VI

Nilgiri House

II

Prashasti

Sanjana

 

Rohan Ahuja

Shaurya

VI-B

VI-B

 

VI-C

VI-C

Vindhyachal House

 

 

Himalaya House

III

Sonam Singh

Drishti Jindal

VI-B

VI-B

Aravalli House

Consolation Prize

Sampurna

Kashish

VI-C

VI-C

Shivalik House

 

VANDAN VAR MAKING (CLASS-VII)

Position

Name

Class

House

I

Bhavya Sharma

Mahi Mishra

VII-C

 

Shivalik House

II

Nisha

Vanshika

VII-C

Vindhyachal House

III

Tisha

Sunaina

 

Ritik Gupta

Satvik Jain

VII-C

VII-C

 

VII

VII

Satpura House

 

 

Himalaya House

Consolation Prize

 Sakshi

Ayushi Jainwal

VII-C

VII-C

Himalaya House

 

RANGOLI  MAKING (ON GLASS/ PAPER)  CLASS-VIII

Position

Name

Class

House

I

Ayushi

Shruti

 

Kavita

Khushi

VIII-C

VIII-B

 

VIII-A

VIII-C

Shivalik House

 

Aravalli House

II

Silky

Dishika

 

Akansha

VIII-C

VIII-B

 

VIII-C

Nilgiri House

 

Aravalli House

III

Nupur

Hansika

 

Naina

Khushi

VIII-A

VIII-A

 

VIII-B

VIII-A

Aravalli House

 

 

Nilgiri House

Consolation Prize

Kunal

Aditya

 

Srishti

Aryan

VIII-C

VIII-B

 

VIII-C

VIII-C

Shivalik House

 

 

Himalaya House

POSTER MAKING (SENIOR GROUP)

Position

Name

Class

House

I

Kajal Shukla

XII-C

Aravali House

II

Swati Singh

XII-C

Aravali House

III

Prachi Somani

XII-C

Shivalik House

Consolation Prize

Abhinay

Vikas

X

X

Himalaya House

Satpura House

 

FLOWER MAKING (SENIOR GROUP)

Position

Name

Class

House

I

Vikas

X

Satpura House

II

Simran Kapoor

X

Himalaya House

III

Saurabh Singh

 

Prachi

XII-C

 

XII-B

Aravalli House

Shivalik House

 

RANGOLI (JUNIOR GROUP)

Position

Name

Class

House

I

Bhavya

Shruti

 

Shivalik House

II

Sejal

Vanshika

Nisha

VII-C

VII-C

VII-C

Vindhyachal House

III

Rudraksh

Sakshi

Shreya

VII-C

VII-C

VII-C

Himalaya House

Consolation Prize

Diksha

Poorva

Aakansha

VIII

VIII

VIII

Aravalli House

 

POEM RECITATION

Position

Name

Class

House

I

Namarata

VIII-A

 

Satpura House

II

Shruti Singh

VIII-C

Shivalik House

III

Aditya Rikhari

Rishabh Kingeri

VIII-B

VIII B

Shivalik House

Vindhyachal House

 

RANGOLI  (SENIOR GROUP)

Position

Name

Class

House

I

Radhika Goel

Swati Singh

Kajal Shukla

XII-C

XII-C

XII-C

Aravalli House

II

Vikas

Aman

Aastha

X-A

X-A

IX-A

Satpura House

III

Pragati Jha

Ritika Srivastava

Tarun Satija

X-B

XII-A

XII-B

Himalaya House

Consolation Prize

Vrinda Gautam

Prasanna Chitra Nair

Garima Joua

XII-A

XII-A

XI-C

Vindhyachal House

 

MONTH - SEPTEMBER

SYMPOSIUM (IX-X ) SCIENCE

Position

Name

Class

House

I

Kashish Jain

N.Vaishnavi

X

X

Satpura House

II

Radhika

Aditya

X

X

Nilgiri House

III

Swastik

Arindam

X

X

Aravalli House

CYBER QUIZ

Position

Name

Class

House

I

Aastha

Kashish Jain

Jeevith

Prateek Maheshwari

IX-A

X-B

XI-A

XII-C

Satpura House

II

Shivam Rattan

Isha

Harsh

Yash Raj

XII-A

XI

X-A

IX-C

Vindhyachal House

III

Prateek Sharma

M.Vaishak

Indronil Choudhary

Ayush Sati

XI-A

XII-C

X-B

IX-C

Shivalik House

 

MONTH: AUGUST

RAKHI MAKING (JUNIOR GROUP)

Position

Name

Class

House

I

Deeksha Singh

VIII-B

Aravalli House

II

Nisha Landge

VII-C

 Vindhyachal House

III

Annie Srivastava

VII-B

Shivalik House

Consolation Prize

Poorva Somari

Ayushi Gupta

VIII

VIII-B

Aravalli House

Shivalik House

 

JEWELLERY DESIGNING (SENIOR GROUP)

Position

Name

Class

House

I

Parul

Prachi

Kriti

X-A

XII

X-C

Shivalik House

II

Neelu

Radhika

Vidhika

X-A

X-C

IX-B

Nilgiri House

III

Vaishnavi

Sakshi Pandey

Aastha

X-A

X-B

IX-A

Satpura House

 

JEWELLERY DESIGNING (JUNIOR GROUP)

Position

Name

Class

House

I

Kashish

Yesha

VI-C

VI-B

Shivalik House

II

Pragya

Pragti

VI-B

VI-A

Satpura House

III

Surbhi

Ayushi

VI-A

VI-A

Nilgiri House

Consolation Prize

Bhumika

Saloni

VI-C

VI-C

Aravalli House

 

JEWELLERY DESIGNING (CLASS VIII)

Position

Name

Class

House

I

Purava Somani

Aakansha

VIII

VIII

Aravalli House

II

Rishika

Garima

VIII-C

VIII

Nilgiri House

III

Lakshita Garg

Ayushi Saxena

VIII A

VIII

Vindhyachal House

JEWELLERY   DESIGNING (CLASS VII)

Position

Name

Class

House

I

Bhavya Sharma

Annie Srivastav

VII-C

VII-B

Shivalik House

II

Abhishek Soni

Rudransh Singh

VII-B

VII-C

Himalaya House

III

Simar Kalra

Aakansha

VII-C

VII-C

Nilgiri House

Consolation Prize

Shivani Thakur

Pranjal Garg

VII-A

VII-A

Aravalli House

SCIENCE QUIZ

Position

Name

Class

House

I

Pragati

Harsh Mishra

Ritika Mishra

Namrata Seth

VI-A

VII-A

VIII-C

VIII-A

Satpura House

II

Aakash Mittal

Aryan

Vardan

Rahul Sood

VIII-C

VIII-A

VII-C

VI-A

Nilgiri House

III

Anshuman Dhiman

Ayush Datta Jaiswal

Jai Kaushik

Aditya Singh

VIII-A

VII-C

VI-A

VII-B

Aravalli House

 

Book Jacket Designing (English)

I

Drishti

VI-B

Aravalli House 

II

Srishti Anand

VIII-A

Shivalik House

III

Rohan Dubey

VIII-B

Aravalli House

Conso. Prize

Srishti Arya 

VIII-C

Himalaya House

 

29th April  Slogan Writing ( Senior Group)

I

 Vikas Prajapati

X-A

Satpura House

II

Swati Singh                         

X-A

Aravalli House

III

Prapti Gupta

X-C

Nilgiri House

Conso. Prize

 Karan                             

XII-A

Nilgiri House

 

30th April  Worli and Madhubani Painting

I

Shivam Pandey

XII-C

Himalaya House

II

Gomti Jindal

XI-A

Nilgiri House

III

Kajal  

XII-C

Aravalli House

Conso. Prize

 Vikas Prakapati

X-A

Satpura House

Conso. Prize

Shreya Sing                      

IX-B

Nilgiri House

 

Best out of waste

I

Monshi Chopra

 Bhavya Sharma

VII-B

VII-C

Shivalik House

II

Himanshu

Harsh

VIII

VIII

Vindhyachal House

III

Ishika

Jasmin

VI-C

VI-C

Vindhyachal House

Conso. Prize

Conso. Prize

  Molly

Lakshita Garg

VII-A

VIII-C

Vindhyachal House

Vindhyachal House

 

1ST May   Chess Competition(Junior Group)

I

Yashasvi Joshi

VII-A

Aravalli House

II

Bapi Rafu

VII-A

Himalaya House

5th May Chess Competition (Senior Group)

I

Konark

XII-A

II

Shikhar

XII-A

 

15th July Power Point Presentation (Class -VI) Junior Group

I

Swarnima

Ritin

VI-C

VI-B

Satpura House

II

Nipun Rustogi

Jiya Chararia

VI-C

VI-A

 

III

Aayush Tiwari

Ishika Prakapati

VI-C

VI-C

 

 

15th July  T. Shirt Paintintg Senior Group

I

Vikas Prajapati         

X-A

Satpura House

II

N.Durga

X

Aravalli House

III

Shubhika

X

Himalaya House

Conso. Prize

Kriti

X

Shivalik House

 

16th July      Card Making

I

Akanksha Tyagi      

VII-C

Nilgiri House

II

Sakshi Gupta          

VII-B

Himalaya House

III

Abhishek Soni 

VII-B

Himalaya House

Conso. Prize

Nikhil            

VII-B

 

18THJuly  English Lanuage & literature Quiz   Junior Group

1

Himalaya House

2

Shivalik House

3

Satpura House

 

19th July English Lanuage & literature Quiz   Senior Group

Postion

House Name

Name of Participate

I

Himalaya House

Bhargavi Puri

Ritika

Bhumika

Abhishek

II

Vindhyachal House

Harsh Yadav

Isha

Vrinda

Yash Raj

III

Aravalli House

Mansha Panth

Yash

Atibha

Avisha